Grillowane warzywa – jak się do tego zabrać?
Technik i sposobów grillowania warzyw jest naprawdę wiele. Jedni stawiają na wersję maksymalnie naturalną, pozbawioną przypraw, inni są zwolennikami marynat i różnorodnych kompozycji ziołowych. Nigdy wcześniej nie próbowałeś zmierzyć się z tego rodzaju potrawą? Podpowiadamy więc, na co należy zwrócić szczególną uwagę, by efekt smakowy okazał się powalający.
Co, gdzie, jak i kiedy grillować?
Nie każde warzywo nadaje się do grillowania.
Ogórki lepiej spożywać na surowo, bądź w zdrowej alternatywie kiszonkowej.
Pomidory, mimo że po obróbce cieplnej wydzielają więcej wartości odżywczych, są kłopotliwe ze względu na dużą ilość wody w nich zawartą. Do grillowania więc, najlepiej użyć odmian koktajlowych, które nie będą wymagały rozcinania skórki.
Bezkonkurencyjna do grillowania okazuje się cala paleta składająca się z:
- cukinii,
- kabaczków,
- bakłażanów,
- papryk,
- cebul,
- ziemniaków,
...czy nawet czosnku.
To również znakomita propozycja dla początkujących grillowiczów.
Kusząca smakiem propozycja
Jeżeli planujesz danie w wersji wegetariańskiej, to postaw na efektowne dodatki. Warzywa w połączeniu z mięsem, warto traktować jako główne źródło zróżnicowanego smaku i odpowiedniego nawilżenia włókien pochodzenia zwierzęcego. Moc płomienia, stosowana dla warzyw powinna być niższa niż ta wymagana przez burgery, czy kiełbaski. Czas grillowania także jest krótszy, gdyż większość z nich można zjeść przecież na surowo. Stawiając na efektowne połączenia, np. papryki faszerowanej fetą, wyznacznikiem gotowości dania będą przypieczone brzegi oraz zapieczony ser.
Dlatego też planując ugoszczenie znajomych warzywami z grilla, rozpal go odpowiednio wcześnie, poczekaj aż jego moc się ustabilizuje na niższym niż maksymalny poziomie i dopiero, tuż przed pojawieniem się gości, połóż warzywa na ruszt. Jeżeli zrobisz to zbyt wcześnie, to odparuje z nich woda, stracą chrupkość i liczne wartości odżywcze.
Wyciskarki do soków i inne gadżety urozmaicające grillowanie
Aby uczta ogrodowa była kompletna, zadbaj o pożywny posiłek i dobrej jakości napoje. Świeżo wyciśnięte soki to najlepsza możliwa alternatywa. Mogą one służyć także do zamarynowania warzyw.
Cukinię, polej sokiem wyciśniętym z jednej cytryny, połączonym z łyżką oleju rzepakowego, posyp mieszkalną ziół prowansalskich i odstaw na kwadrans. Po tym czasie połóż na ruszt i po kilku minutach ciesz się przystawką o niebanalnym smaku.
Jeżeli zdecydujesz się na grillowanie warzyw bez dodatków, to zadbaj o odpowiedni sos, do ich serwowania.
Tzatziki, sos tatarski, czy pesto sprawdzą się w tym przypadku znakomicie. Pamiętaj jednak, by tworzyć je samodzielnie, z najlepszych jakościowo składników, omijając majonez, nadmiar tłuszczu, soli i cukru.
Grillowane bakłażany i mini marchewki, w towarzystwie pasty guacamole oraz lemoniady na bazie świeżo wyciśniętego soku z zielonego ogórka, to uczta warta nawet najbardziej wyrafinowanego podniebienia.
Nie bój się eksperymentować
Do grillowanych warzyw znakomicie pasują także pasty orzechowe. Jak je wykonać? Zmiel garść orzechów np. włoskich, dodaj do nich dwie łyżki oliwy oraz posiekany pęczek natki pietruszki. Taka pasta, chociaż mocno kaloryczna, dodawana w małej ilości, zapewni znakomity smak np. grillowanych roladek z cukinii, bądź obgotowanych ziemniaków, podpieczonych na ruszcie.
Pamiętaj – w kuchni ogranicza Cię tak naprawdę jedynie Twoja wyobraźnia, bo smakować można wszystko…
Zapraszamy również do naszej kategorii Grille ogrodowe!