Jak wyczyścić wyciskarkę do soków?

2023-02-02
Jak wyczyścić wyciskarkę do soków?

Obawiasz się zakupu wyciskarki do soków ze względu na długie i skomplikowanie czyszczenie? Całkiem niepotrzebnie! Czasy, w których utrzymanie jej w czystości niemal graniczyło z cudem, odeszły w zapomnienie! Przekonaj się, że czyszczenie wyciskarki nie jest ani czasochłonne, ani skomplikowane!

Nowoczesne modele wyciskarek są tak skonstruowane, aby nie nastręczyć swojemu właścicielowi trudności w czyszczeniu. Ich obsługa nastawiona jest na łatwość i intuicyjność. Wystarczy przestrzegać zaleceń producenta i po każdym użyciu dokładnie czyścić urządzenie, aby jego niezawodnym działaniem cieszyć się przez wiele lat!

Dlaczego trzeba czyścić wyciskarkę wolnoobrotową i jak często należy to robić?

Nie powinno być dla nikogo niespodzianką, że nieumyte urządzenie jest siedliskiem pleśni, bakterii i drobnoustrojów, które z upływem czasu mogą przedostać się do układu pokarmowego, powodując różne, nieprzyjemne dolegliwości. Nie wspominając o tym, że z takiego urządzenia wydziela się nieprzyjemny zapach, który bądź co bądź, ale nie zachęca do częstego korzystania. Dlatego tak ważne jest, aby czyszczenie wyciskarki do soków odbywało się regularnie, po każdym użyciu. I to nie tylko z uwagi na nasze zdrowie, ale również lepszą wydajność posiadanego sprzętu. Trzeba bowiem zauważyć, że pozostałości miąższu i soku, jeśli nie zostaną usunięte, stworzą brązowy, wapienny osad, który działa jak papier ścierny, uszkadzając poszczególne części urządzenia i skracając jego żywotność. Podobnie sytuacja ma się do zatkanego sita. Jeśli po skończonym wyciskaniu nie będzie dokładnie oczyszczone z włókien zgromadzonych w mikrootworach, nie tylko nie będzie w stanie efektywnie wyciskać soku, ale może przyczynić się do poważnej awarii urządzenia. Dlatego w trosce o własne zdrowie i żywotność urządzenia należy pamiętać, aby czyszczenie wyciskarki do soków odbywało się po każdym użyciu.

Wyciskarka Kuvings: czyszczenie i konwersacja

Czyszczenie wyciskarki Kuvings nie jest ani męczące, ani czasochłonne. Producent zadbał, aby wszystkie czynności związane z jej wyczyszczeniem nie były skomplikowane. Pierwszą z nich jest płukanie urządzenia. W tym celu należy zamknąć zatyczkę, nalać do środka ciepłej wody i włączyć wyciskarkę Kuvings na 2-3 minuty, aby wstępnie oczyścić ją z zalegających zabrudzeń. Kolejny etap obejmuje umycie pod bieżącą wodą czterech dużych elementów, w tym sitka, które jednak łatwo można oczyścić za pomocą specjalnej szczotki w kształcie sitka. Rodzi się jednak pytanie, czy wyciskarkę można myć w zmywarce? Taki zabieg nie jest zalecany, ponieważ gumowe uszczelki, które znajdują się na wyposażeniu urządzenia, mogą zniekształcić się pod wpływem wysokiej temperatury i skrócić jego żywotność.

Jak usunąć osad z wyciskarki?

Tworzenie się brązowego, mineralnego osadu na częściach wyciskarki jest dość powszechnym zjawiskiem, z jakim muszą mierzyć ich właściciele. Stanowi nic innego jak zaschniętą, organiczną pozostałość po wyciśnięciu soku. Nie tylko wygląda nieestetycznie, ale również skraca żywotność urządzenia oraz może być niebezpieczny dla zdrowia. Jego drobinki mogą odrywać się i przedostawać do soku, powodując dolegliwości trawienne. Jak usunąć osad z wyciskarki? Rozwiązania są dwa. Pierwsze obejmuje zastosowanie środków chemicznych, które skutecznie uporają się z zabrudzeniem. Są to wszelkiego rodzaju wybielacze i odkamieniacze. Alternatywą są naturalne sposoby. Doskonale w tym celu sprawdzi się soda oczyszczona, na bazie której przyrządza się pastę sodową.

Można ją wymieszać z wodą, coca colą lub kwaskiem cytrynowym, za każdym razem otrzymując wspaniałe rezultaty!

Szybkie mycie wyciskarki wolnoobrotowej krok po kroku

Od czego zacząć czyszczenie wyciskarki do soków? Po pierwsze – od dokładnego rozmontowania wszystkich jej elementów i usunięcia osadu z sita za pomocą dołączonej do zestawu szczoteczki. Wszystkie elementy trzeba przepłukać pod bieżącą wodą, zwracając baczną uwagę na gumowe elementy, których nie można poddawać działaniu wysokiej temperatury. Rodzi się jeszcze pytanie, czym najlepiej wyczyścić sokowirówkę? Czy sama woda wystarczy? Niestety nie! Można sięgnąć po detergenty przeznaczone do mycia naczyń lub zamienić je na naturalne składniki. Łyżka sody rozpuszczona w litrze wody pozwoli dokładnie i co najważniejsze – naturalnie oczyścić urządzenie. Ostatnim etapem jest osuszenie wszystkich elementów i dopiero wtedy złożenie wyciskarki.

Wskazówki, jak utrzymać sito wyciskarki w czystości

  1. Zapchana wyciskarka wolnoobrotowa nie tylko obniża efektywność pracy, ale również zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia awarii. Staje się bowiem pośrednią przyczyną uszkodzeń części do wyciskarki Kuvings. Przez niedrożne mikrootwory nie może swobodnie przepływać sok, co skutkuje jego pozostawieniem w korpusie i obniżeniem tempa wyciskania.
  2. Zablokowana wyciskarka wolnoobrotowa skutkuje również wzrostem ciśnienia, zwiększając ryzyko awarii urządzenia. Jak zatem temu zapobiec? Rozwiązanie jest proste! Regularnie czyścić urządzenie, zwracając szczególną uwagę na jego sitka. Dotyczy to wszystkich modeli, zarówno pionowych, jak i poziomych.

Jak czyścić sitko wyciskarki wolnoobrotowej? Z tymi wątpliwościami mierzy się wielu ich posiadaczy. Przede wszystkim – po każdym użyciu. W przeciwnym razie pozostałości osadu i włókien zaschną i zatkają wnętrze mikrootworów. A co zrobić w sytuacji, gdy sito już się przytkało? I na to znajdzie się sposób! Wówczas konieczne jest zanurzenie go na kilka godzin w roztworze wody z octem winnym lub kwaskiem cytrynowym, a następnie dokładne wyszorowanie za pomocą dołączonej do zestawu szczoteczki. Bardzo ważną rolę odgrywa pieczołowite osuszenie sita przed złożeniem urządzenia. W wodzie znajduje się bowiem dużo minerałów, które zasychają i sprzyjają powstawaniu osadów.

Jak odkamienić wyciskarkę? Co zrobić z zatkanym sitkiem? Te problemy odejdą w zapomnienie, jeśli będziesz wiedział, jak zadbać o czystość swojej wyciskarki. Pamiętaj, aby robić to po każdym użyciu i zgodnie z zaleceniami producenta!

Pokaż więcej wpisów z Luty 2023
pixel