Jak zrobić energetyczny sok z wyciskarki?
Każdy człowiek potrzebuje wody i składników odżywczych, by móc funkcjonować. Skąd czerpać wysokiej jakości witaminy, minerały oraz błonnik? Wystarczy regularnie pić energetyczny sok z wyciskarki! Jak go zrobić?
Świeżo wyciskany sok z owoców i warzyw – dlaczego warto go pić?
Świeże soki warzywno-owocowe są świetną alternatywą dla słodzonych napojów gazowanych, niegazowanych, niezdrowych i przesyconych chemicznymi dodatkami. Co zawiera energetyczny sok z wyciskarki i dlaczego warto po niego sięgać? Szklanka naturalnego soku to skarbnica życiodajnych mikro- i makroelementów, takich jak: żelazo, magnez, potas, sód, wapń, krzem, chlor, mangan czy selen.
W porcji soku z warzyw lub owoców znajdują się też inne, cenne składniki:
- dobrze przyswajalne witaminy: A, C, E, K, PP (niacyna), czyli przeciwutleniacze, odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie wszystkich narządów,
- kwas foliowy (antyoksydant, przeciwdziała starzeniu się komórek),
- błonnik pokarmowy, regulujący metabolizm,
- węglowodany (monosacharydy i disacharydy), źródło energii,
- nienasycone kwasy tłuszczowe, współodpowiedzialne za kondycję skóry i metabolizm.
Regularne picie świeżych soków oraz koktajli z wyciskarki do soków ma zbawienny wpływ na organizm. Poprawia się ogólna odporność, jakość procesu przemiany materii i koncentracja. Znikają wolne rodniki, toksyny oraz złogi jelitowe, co sprzyja odbudowie całego ciała od wewnątrz.
Zasady przygotowywania świeżych soków warzywnych
Jak przygotować energetyczny sok warzywny? W tym celu najlepiej posłużyć się wyciskarką wolnoobrotową, dzięki której można wydobyć esencję smaku i wartości odżywczych warzyw:
- korzeniowych: marchwi, selera, buraków ćwikłowych, pietruszki,
- zielonolistnych: szpinaku, rukoli, szczawiu, natki pietruszki,
- kapustnych: brokułów, jarmużu, kapusty, brukselki,
- owocowych: ogórków, pomidorów, cukinii.
Sok warzywny powstaje w kilku prostych krokach:
- Przed włożeniem warzyw do wyciskarki należy je starannie umyć, pokroić na mniejsze kawałki i usunąć twarde końcówki (warzywne skórki pozostają – to cenne źródło witamin, błonnika i minerałów).
- Oczyszczone produkty wystarczy wrzucić do wyciskarki i docisnąć tak, by znalazły się wewnątrz lejka i systematycznie wpadały do ślimaka.
- Po kilku minutach zdrowy sok energetyczny jest gotowy do spożycia.
- Dla wzmocnienia smaku warto dodać do soku świeże nasiona czarnuszki, pestki dyni lub zioła: bazylię, kolendrę, miętę bądź rozmaryn.
Energetyczny sok z wyciskarki owocowy
Porcję energii na cały dzień zapewni również świeży sok z owoców egzotycznych lub polskich, sezonowych. Pożywny, lekkostrawny sok można zrobić z: jabłek, gruszek, awokado, kiwi, malin, winogron, brzoskwiń, owoców cytrusowych, wiśni i wielu innych gatunków. Owoce tropikalne o grubej skórce trzeba obrać, pozostałe wystarczy zaś umyć i usunąć większe pestki.
Do obróbki owoców posłuży wyciskarka do soków wolnoobrotowa. Kawałki wystarczy podzielić na kilka partii i sukcesywnie je dociskać przy użyciu popychacza. Warto też pamiętać o tym, że do wyrobu domowych soków najlepiej używać świeżo zebrane owoce, które szybko i bez problemu przechodzą przez wyciskarkę, dając lepszy smak i zapach.
Sok energetyczny z wyciskarki: przepisy na start
Ilość dostępnych na rynku owoców i warzyw jest imponująca o każdej porze roku. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, by wypróbować prosty przepis na sok energetyczny owocowo-warzywny i odkryć nowe, niebanalne smaki. Jak zrobić taki pożywny sok? Do przygotowania 1 porcji lekkostrawnego napoju wystarczy kilka prostych składników:
- 2-3 świeże jabłka (odmiany twarde i soczyste, na przykład: ligol, szampion),
- 2-3 soczyste gruszki,
- 1-2 kiwi,
- 2-3 marchewki,
- świeża natka pietruszki.
Jeśli sok jest serwowany zamiast śniadania, warto wzmocnić go bananem, awokado lub garścią szpinaku. W kuracjach oczyszczających i regenerujących sprawdzają się soki warzywne lub owocowe jednoskładnikowe: jabłkowy, marchwiowy, paprykowy, pomarańczowy, grejpfrutowy, buraczany. Konsystencję soku można dowolnie zmieniać, dodając odpowiednią ilość wody niegazowanej mineralnej lub kostki lodu.
Dodatki, które wzbogacą smak energetycznego soku
Kolorowy, energetyczny sok z wyciskarki przypadnie do gustu zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Owocowy lub warzywny sok doskonale pobudza, orzeźwia, schładza ciało latem lub rozgrzewa zimą, w zależności od tego, jaki ma skład i dodatki. W celu zachowania prozdrowotnych walorów soków nie należy ich słodzić białym, rafinowanym cukrem ani sztucznymi syropami. Które przyprawy lub naturalne składniki pasują do soków z wyciskarki? Co zastosować zamiast chemicznych dodatków i wzmacniaczy smaku?
Soki egzotyczne z wyciskarki tworzą harmonijny duet z przyprawami korzennymi, takimi jak: cynamon czy goździki. Smak i aromat soków warzywnych uzupełni zaś zgnieciony ząbek czosnku, świeży tymianek, bazylia, lubczyk albo oregano. W chłodne dni warto sięgnąć po ostre, rozgrzewające przyprawy: szczyptę chili, tarty imbir albo pieprz cajenne, dzięki którym sok nabiera mocy i silnie rozgrzewa całe ciało.