Jak zrobić sok z selera naciowego?

2022-02-11
Jak zrobić sok z selera naciowego?

Sok z selera naciowego to prawdziwy przebój. Pokochały go szczególnie osoby, którym zależy na zdrowym odżywianiu oraz wprowadzaniu do diety warzyw i owoców. To świetny sposób na to, by eksperymentować ze smakami i fakturami. I dlatego właśnie wiele osób szuka przepisów na napój z selera naciowego. Staje się on bazą do niezwykłych połączeń na śniadanie, do pracy, na imprezę dla młodszych i starszych. Wsparciem w domach może być wyciskarka wolnoobrotowa Kuvings, która pomoże szybko przygotować pełnowartościowy sok. Z pewnością będziecie chcieli codziennie mieć go na stole.

Seler naciowy to warzywo, które od wieków towarzyszy człowiekowi, chętnie sięgają po nie Włosi i Hiszpanie, a w naszym kraju od kilku lat zdobywa coraz większą popularność. Rewelacyjnie wpisuje się w modę na zdrowe odżywianie. Polacy doceniają rewelacyjny smak, właściwości prozdrowotne oraz to, w jak rozmaity sposób można seler naciowy przyrządzić. To sprawia, że grube, mięsiste ogonki liściowe o lekko pikantnym, intensywnym smaku królują w wielu kuchniach. Są bazą do zielonych odchudzających oraz oczyszczających soków. To skarbnica witamin, mikroelementów i błonnika.

Sok z selera naciowego - przepisy

Prozdrowotne właściwości selera naciowego doceniają nie tylko dietetycy i lekarze. Stał się polecanym warzywem, ponieważ korzystnie wpływa na pracę organizmu. Zawiera witaminy C, A, witaminy z grupy B oraz minerały takie jak wapń, potas, fosfor, sód, cynk, mangan. Jest dobrym źródłem błonnika pokarmowego. Duża ilość apigeniny ma działanie antynowotworowe, a luteolina zwalcza stany zapalne. Najlepiej sięgać po to warzywo w surowej postaci. Sok z selera naciowego będzie pozytywnie wpływać na stan skóry, włosów i paznokci. To idealny sposób na oczyszczanie organizmu z toksyn, wsparcie przy odchudzaniu, a także regulowaniu układu pokarmowego i moczowego. Rewelacyjnie podnosi odporność. Zaleca się spożywanie selera naciowego w jego surowej postaci i stąd taka popularność skoków, koktajli czy też smoothie na bazie charakterystycznego warzywa. Oczywiście świetnie się ono sprawdza także jako przekąska – na przykład z hummusem czy warzywnymi pastami czy dodatek do sałatek, a nawet zup.

Zielony napój z selera naciowego

Przygotuj:

  • 3 łodygi selera
  • kiwi
  • mały ogórek
  • 3 plastry ananasa
  • mały banan
  • sok z połówki cytryny

Wszystkie składniki wrzuć do wyciskarki. Ten sposób przygotowania warzyw i owoców pozwala zachować najcenniejsze składniki odżywcze. Oczywiście docenisz także intensywny smak. Świetnie sobie z produktami poradzi wyciskarka wolnoobrotowa Kuvings. Sok warto wypić od razu po przyrządzeniu.

Sok z selera naciowego ze szpinakiem

Przygotuj:

  • 3 łodygi selera
  • garść liści szpinaku
  • 2 jabłka
  • 2 gruszki
  • sok z połowy cytryny

Jabłka i gruszki możesz przekroić na połówki, jeśli się nie zmieszczą we wlocie wyciskarki. Dodaj sok z cytryny oraz liście szpinaku. Jeśli sok będzie zbyt gęsty, można go rozrzedzić wodą.

Słodki napój z selera naciowego

Przygotuj:

  • 3 łodygi selera
  • duże jabłko
  • pomarańczę
  • 2 cm korzenia imbiru
  • łyżkę miodu

Warzywa i owoce wrzuć do wyciskarki wolnoobrotowej. Dzięki temu otrzymasz zdrowy i pyszny sok. Wypij go na miejscu lub zabierz ze sobą do pracy lub szkoły.

Seler naciowy jest również doskonały do zup. Wystarczy kilka ulubionych warzyw, by przygotować smakowite danie pełne nie tylko smaku, ale również wartości odżywczych. Rewelacyjnie sprawdzają się zupy kremy, które zaspokajają głód, są sycące, a z drugiej strony niskokaloryczne. Dlatego właśnie są podstawą menu osób sięgających po zdrowe produkty i tych, którym zależy na smukłej sylwetce. Warto także wspomnieć, że seler naciowy jest niemalże tradycyjnym dodatkiem do popularnego drinka „Krwawa Mary”. Charakterystyczne mieszadełko wpisało się w klimat wielu barów na całym świecie. Poza tym już w starożytności seler w postaci wieńca noszono na głowie jako lekarstwo na kaca. Czy skuteczne? Tego nikt nie wie. Obecnie jest przebojem mediów społecznościowych, blogów poświęconych odchudzaniu i zdrowym odżywianiu. Tym samym staje się dobry na wszystko, ponieważ docenia się świetny smak i właściwości warzywa. Po dodaniu ulubionych dodatków – słodkich czy wytrawnych, a nawet doprawieniu jest świetnym pomysłem na początek dnia. I dlatego właśnie sok z selera naciowego jest zalecany do wypicia na czczo – na 15-30 minut przed pierwszym posiłkiem. Najlepiej gdy jest przygotowywany bezpośrednio przed spożyciem i w tym pomagają różnego rodzaju nowoczesne urządzenia, którymi w kuchni się otaczamy. A sam sok z selera staje się dla wielu osób cudownym remedium na wszystko. I choć z pewnością to nadinterpretacja, to jednak warto włączyć go do diety i regularnie sięgać po zdrowy oraz pyszny zielony napój.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2022
pixel