Jak zrobić ziemniaki z grilla? 6 smacznych sposobów
Niewątpliwie grill zmienił podejście Polaków do gotowania, więc chętnie eksperymentujemy z różnymi potrawami, które właśnie na ruszcie zyskują niezwykły aromat. Nie inaczej jest z ziemniakami. Królują na co dzień w wielu domach, ale to właśnie te z ogniska czy z grilla wzbudzają przy stole największy zachwyt i stały się symbolem jedzenia na świeżym powietrzu. Ziemniaki w takim wydaniu mogą być samodzielnym daniem, ale świetnie będą również uzupełniać mięsne i warzywne potrawy. Rewelacyjnie grillowane ziemniaki czują się w towarzystwie ziół, masła, dipów na bazie jogurtu, więc możliwości jest bardzo dużo. Poza tym tego typu danie jest proste w przygotowaniu i nie wymaga ani umiejętności, ani wielkiej kulinarnej fantazji. To właśnie przykład na to, że oszczędność w kuchni jest najlepsza.
Pyszne danie na każdą okazję
Ziemniaki w kuchni polskiej królują od wieków i są bazą wielu przepisów kulinarnych. Pozwalały przetrwać okresy głodu i pojawiały się na wystawnych stołach, a nawet moda na eliminowanie węglowodanów z diety też nie zaszkodziła kartoflom. Poza gotowaniem smażeniem bardzo często się je piekło w ognisku lub popiele z pieca. Obecnie natomiast wiele osób zastanawia się, jak zrobić ziemniaki z grilla, by były nie tylko smakowite, ale również wprowadziły na stół pewną ożywczą świeżość. Warto na starcie oczywiście wybrać odpowiedni gatunek. Wyróżnia się trzy typy ziemniaków, a do grillowania najlepsze będą te oznaczone jako B. Mają zwarty miąższ po ugotowaniu, więc po obróbce termicznej zachowają kształt i doskonały smak. W tej grupie są takie odmiany jak Gala, Irga, Irys, Jelly i po nie właśnie warto sięgać, by uzyskać dobry efekt, a oto przecież chodzi. Poza tym warto też ziemniaki przejrzeć. Te kiełkujące lub z zielonymi przebarwieniami nie będą ani smaczne, ani zdrowie, zawierają duże ilości solaniny, mogą wywołać reakcje alergiczne lub też prowadzić do zatrucia. Czasem wystarczy po prostu zmienić sposób przechowywania ziemniaków, by uniknąć kiełkowania. Najlepsze będzie ciemne, przewiewne i chłodne miejsce.
Co podać do ziemniaków?
Wyjątkowo smaczne są młode ziemniaki z grilla. Powinniśmy omijać oczywiście te pierwsze, które już w marcu pojawiają się w sklepach. To najczęściej produkty sztucznie nawożone. Młode ziemniaki z ekologicznych upraw najlepsze będą w czerwcu i lipcu, a wówczas wystarczy je wyszorować i bez obierania piec lub grillować. Można również zawinąć je w folię aluminiową, a następnie ułożyć na ruszcie. Z pewnością wielu osobom takie danie będzie przypominać czasy dzieciństwa i ziemniaków prosto z ogniska. Młode warzywa mają również tę zaletę, że nie wymagają wcześniejszej obróbki.
Ziemniaki z grilla to potrawa wege i jeśli zależy nam na tym, by utrzymać ich bezmięsny charakter, warto sięgnąć po odpowiednie dodatki. Z pewnością takie zioła jak tymianek, estragon, majeranek dodadzą wyjątkowego smaku. Poza tym do ziemniaków będzie pasować mieszanka curry, czosnek lub orientalny kumin. Jak widać, już na starcie zyskujemy bardzo dużo możliwości. Jeśli nie spieszymy się, to warto wcześniej ziemniaki zamarynować w oliwie, ziołach i soku z cytryny. Poza tym rewelacyjnie będą smakować również różnego rodzaju sosy i sałatki, które podkreślą smak już upieczonych kartofli. Warto więc sięgnąć po znany sos tatarski czy też intensywny chrzanowy lub kultowy grecki dodatek, czyli tzatziki na bazie gęstego jogurtu.
Przygotowanie ziemniaków do grillowania
Gdy zastanawiamy się, jak zrobić pieczone ziemniaki z grilla, to od razu przychodzą nam na myśl najlepsze potrawy, jakich gdzieś próbowaliśmy oraz smak pyr wyciągniętych prosto z ogniska. I choć teoretycznie wszystko jest proste, to warto pamiętać, że także w tym wypadku warto pamiętać o kilku zasadach. Najlepsze są ziemniaki grillowane ze skórką. Ją warto nakłuć wcześniej widelcem, co ułatwi przenikanie ciepła do wnętrza. Niektórzy doradzają, by kartofle podgotować kilka minut przed pieczeniem, ponieważ wówczas będziemy mieć pewność, że środek nie będzie surowy. Takie ziemniaki grilluje się następnie przez 10-15 minut. Innym sposobem jest przygotowanie ich w folii aluminiowej. Zapobiega ona przypaleniu oraz zapewnia równomierny rozkład ciepła. Warto pamiętać o tym, że zaproponowane przepisy sprawdzą się w różnych sytuacjach. Są świetne, gdy przygotowuje się dania na sprzęcie węglowym lub gazowym. Poza tym bywają też podpowiedzią, gdy szukasz odpowiedzi, jak zrobić ziemniaki z grilla elektrycznego. Okazuje się bowiem, że w każdym momencie można się cieszyć wyjątkowym smakiem pieczonych dań. Zobacz, jakie przepisy przygotowaliśmy dla Ciebie.
1. Ziemniaki z ziołami w folii
- Umyj i wysusz ziemniaki;
- Nakłuj je lub ponacinaj;
- Natrzyj oliwą i posyp ulubionymi przyprawami. Możesz również w nacięcia włożyć ząbki czosnku;
- Zawiń każdy ziemniak w folię aluminiową;
- Grilluj około pół godziny, sprawdzając długą wykałaczką, czy są miękkie wewnątrz.
2. Ziemniaki z grilla z masłem
Masło to jeden z najlepszych i najbardziej aromatycznych dodatków do pieczonych ziemniaków. Poza smakiem będzie również wpływać na aksamitną konsystencję warzywa.
- Przekrój podgotowanego wcześniej kartofla na pół;
- Nałóż łyżeczkę masła i posyp ulubionymi ziołami;
- Zawiń w folię aluminiową;
- Grilluj przez 15 minut.
Można zwykłe masło zastąpić czosnkowym, pietruszkowym, z dodatkiem anchois, szczypiorkiem i startą skórką z cytryny.
3. Ziemniaki faszerowane
To opcja na całe danie w jednym ziemniaku. Tu koniecznie kartofle trzeba wcześniej ugotować i warto wybierać większe okazy. Po przestudzeniu należy ziemniaki przekroić na pół i wydrążyć.
- Przygotuj farsz. Jego bazą może być uzyskany z ziemniaków miąższ z rozmaitymi dodatkami;
- Ziemniaki można również wypełnić pokrojoną w drobną kostkę kiełbasą, podsmażonymi pieczarkami, twarogiem, papryką czy cebulą;
- Posyp całość startym żółtym serem;
- Zawiń w folię aluminiową;
- Grilluj około 15-20 minut, a pod koniec odwiń folię, aby na powierzchni zrobiła się smakowita chrupiąca skorupka.
4. Ziemniaki z boczkiem
To bardzo dobre połączenie, które zachwyca smakiem i jest bardzo sycące. Warto więc wykorzystać nowoczesne grille ogrodowe, by przygotować danie w innym wydaniu.
- Obgotuj wcześniej ziemniaki;
- Wystudzone i wysuszone zamarynuj w oleju oraz przyprawach;
- Każdego kartofla zawiń w plaster boczku, zepnij wykałaczką i ułóż na ruszcie;
- Grilluj tak długo, aż boczek się zarumieni.
5. Wiosenne ziemniaki
Niezwykły aromat ziemniaków to w tym wypadku zasługa ziół.
- Weź kilogram ziemniaków, przekrój każdy na pół;
- Przygotuj marynatę – oliwa z oliwek, świeżo mielony pieprz, szałwia, bazylia, oregano, czosnek i sól;
- Zostaw ziemniaki w marynacie na dwie godziny;
- Piecz zawinięte w folii aluminiowej lub na aluminiowych tackach.
6. Ziemniaki na ostro
To opcja dla miłośników mocnych smaków.
- Pokrój ziemniaki w łódeczki;
- Wymieszaj oliwę z oliwek, pieprz Cayenne, otarte chilli, czosnek, łyżeczkę soku z cytryny i zalej marynatą kartofle;
- Zwiń ziemniaki w folię aluminiową;
- Grilluj około 25 minut, a przed podaniem oprósz je solą morską.