Problem z jelitami — jakie soki owocowe mogą Ci pomóc?
Jednym z najczęstszych i najzdrowszych zarazem sposobów na radzenie sobie z uciążliwymi dolegliwościami jelitowymi jest wprowadzenie zdrowej, bogatej w błonnik diety. W zależności od rodzaju i skali problemu, skuteczniejsze mogą okazać się różne warzywa i owoce, dlatego warto dobrze zapoznać się z ich właściwościami i zastosowaniem! Po jakie soki owocowe na jelita sięgnąć i w jaki sposób je przyrządzić? Podpowiadamy!
Czy soki mogą pomóc w zaparciach?
Nim wprowadzimy do swojej codziennej diety suplementy i lekarstwa, w walce ze sporadycznymi zaparciami doskonale sprawdzi się zdrowa dieta i aktywny styl życia. Warto pamiętać, że odpowiednio zbilansowany jadłospis zadba o nasze zdrowie kompleksowo, dlatego jest rozwiązaniem o wiele skuteczniejszym niż popularna w ostatnich latach suplementacja. Co więcej, niektóre suplementy i lekarstwa mogą działać negatywnie na nasz żołądek czy wątrobę, a także mogą uzależniać nasz organizm od zewnętrznych środków wspomagających jego pracę, dlatego powinny one stanowić ostateczność.
Soki owocowe na chore jelita zadbają także o naszą odporność, energię, a nawet zdrowy i promienny wygląd cery. Ponadto są bogatym źródłem witamin i minerałów oraz dbają o prawidłowe nawodnienie organizmu. Soki owocowe na jelita działają bardzo pobudzająco głównie ze względu na sporą ilość błonnika i sorbitolu, które ułatwiają regularne korzystanie z toalety, ograniczając lub nawet całkowicie eliminując problem z zaparciami.
Zapewniają błonnik
Świeżo wyciśnięte soki warzywno-owocowe lub zdrowe koktajle, do jakich niezbędny będzie blender kielichowy, zawierają sporą dawkę błonnika pokarmowego, przez co powinny stać się podstawą jadłospisu każdej osoby cierpiącej na zaparcia i dolegliwości jelitowe. Świeży sok wpływa nie tylko korzystnie na procesy trawienne, ale również na prawidłowe funkcjonowanie jelit i regularne wypróżnianie.
Po soki owocowe i koktajle warto sięgnąć, ponieważ zawierają aż dwa rodzaje błonnika — rozpuszczalny i nierozpuszczalny. Oba przyczyniają się do regularnych wypróżnień, a także redukują zaparcia. Dobrą praktyką, aby soki owocowe na chore jelita zawierały jeszcze więcej błonnika, jest pozostawienie niektórych warzyw i owoców w skórkach. Technikę tę można zastosować m.in. w przypadku jabłek. Dobra wyciskarka do owoców poradzi sobie nawet z twardszą skórką, która nie będzie miała negatywnego wpływu na wydajność urządzenia.
Zawierają sorbitol
Soki owocowe na chore jelita polecane są również z powodu stosunkowo wysokiej zawartości sorbitolu, czyli alkoholu cukrowego. Jego zadanie polega na przenoszeniu wody do jelita grubego, usprawniając i przyspieszając transport stolca.
Owoce, które zawierają najwięcej sorbitolu to:
- jabłka,
- winogrona,
- suszone owoce - np. śliwki i daktyle,
- gruszki,
- śliwki świeże,
- brzoskwinie
- morele.
Zawierają wodę
Choć niestety bardzo często o tym zapominamy, główną przyczyną zaparć, jest po prostu odwodnienie. Woda przyspiesza transport substancji wewnątrz jelita, usprawnia ten proces, a dodatkowo również wpływa pozytywnie na rozrzedzenie jego zawartości. Warto zatem przemyśleć inwestycję np. w dzbanek z filtrem na wodę lub filtr nakranowy, a także wzbogacić swoją codzienną dietę o świeże, nieprzetworzone soki z warzyw i owoców.
Sok z suszonych śliwek
Świeży sok owocowy na problemy z jelitami na bazie suszonych śliwek to jedna z najpopularniejszych metod na podkręcenie pracy układu pokarmowego. Co ciekawe, domowy sok z suszonych śliwek wykazuje nawet skuteczniejsze działanie, niż niektóre suplementy czy leki. Jest bogatym źródłem sorbitolu, magnezu i potasu, a na nasz organizm działa jak naturalny środek przeczyszczający.
Sok z cytryny
Bogate w witaminę C i przeciwutleniacze soki owocowe na jelita, przenoszą z kolei do niego wodę, bezpośrednio przyczyniając się do zmiękczenia znajdującej się w nim zawartości. Dobrym sposobem na walkę zaparciami jest regularne picie wody, wzbogaconej o kilka plasterków cytryny.
Sok jabłkowy
Wyciskany sok owocowy z jabłek również działa bardzo dobrze na chore jelita. Zawiera spore ilości zarówno sorbitolu, jak i błonnika pokarmowego, dzięki czemu usprawnia pracę przewodu pokarmowego. Ponadto sok jabłkowy to bogate źródło witaminy A, witaminy C oraz wapnia. Świeże soki z tych owoców zawierają także pektynę, czyli rozpuszczalny w wodzie błonnik przyspieszający i ułatwiający wypróżnianie.
Zaparcia i chore jelita to problemy, których nie warto bagatelizować. Właściwie skomponowana, bogata w błonnik dieta i regularne nawadnianie organizmu mogą w znaczącym stopniu przyczynić się do usprawnienia pracy przewodu pokarmowego i przyspieszenia procesów trawiennych, dlatego warto o nich pamiętać każdego dnia!