Soki i koktajle na diecie low fodmap
Dieta low fodmap została skomponowana w taki sposób, aby jak najbardziej ograniczyć dzienną podaż ciężko przyswajalnych sacharydów. Zalecana jest w szczególności osobom cierpiącym z powodu nieprawidłowej pracy jelit jak m.in. przy zespole jelita drażliwego. Dla kogo jeszcze odpowiednia okaże się dieta low fodmap? Jak powinien wyglądać właściwie skomponowany jadłospis i jakie są przeciwwskazania do jej stosowania? Sprawdź, co musisz wiedzieć!
Jak powinien wyglądać jadłospis na diecie low Fodmap?
Główną zasadą i jednocześnie celem stworzenia diety jest maksymalne ograniczenie monosacharydów, które w krótkim czasie zaczynają fermentować i są słabo przyswajalne przez nasz organizm. Low fodmap ma za zadanie złagodzić uciążliwe objawy takich dolegliwości jak zespół jelita drażliwego czy przerost flory bakteryjnej. Niestety ze względu na dość spore ograniczenia żywieniowe, nie jest dietą na całe życie. Najczęściej stosowana jest przez kilka tygodni, podczas których pod okiem lekarza ustala się listę produktów, wywołujących najsilniejsze dolegliwości. One usuwane są z diety całkowicie, podczas gdy inne produkty wprowadza się stopniowo ponownie.
Sacharydy to nic innego jak cukry i węglowodany, z których nasz organizm czerpie niezbędną do prawidłowego funkcjonowania energię. Niestety ulegają one procesom fermentacji, do których zachodzi w jelicie grubym. Podczas tego procesu wytwarzane są gazy, które mogą powodować wzdęcia, dyskomfort, a nawet ból. W trakcie diety najważniejsze jest zidentyfikowanie produktów, które nasilają dolegliwości bólowe i nie są przez pacjentów dobrze tolerowane. Na podstawie wyników przeprowadzonej analizy wprowadza się do diety odpowiednie modyfikacje, bez konieczności stałego stosowania diety.
Aby dieta przyniosła najlepsze efekty, warto również wprowadzić na stałe kilka zdrowych nawyków. Świetnym początkiem będzie sięganie po naturalne, nieprzetworzone produkty takie jak np. olej, czy świeże soki i koktajle fodmap. W tym celu warto zainwestować np. w takie urządzenia jak prasa do tłoczenia oleju na zimno. Doskonale sprawdzą się również zdrowsze zamienniki klasycznych urządzeń jak np. Lotus grill, który nie produkuje dymu, przez co usmażone na nim produkty nie obciążają tak naszego układu pokarmowego.
Kto szczególnie powinien stosować dietę FODMAP?
Dieta low fodmap została skomponowana z myślą o osobach zmagających się z takimi dolegliwościami jak między innymi zespół jelita nadwrażliwego (IBS), jak i przerost flory bakteryjnej jelita cienkiego (SIBO). To właśnie przewlekłe choroby przewodu pokarmowego stanowią najważniejsze wskazania do zastosowania diety, która powinna zostać skomponowana przez lekarza oraz dietetyka po indywidualnej konsultacji.
Dozwolone owoce i warzywa w diecie low fodmap
Ponieważ dieta ta opiera się na ograniczonej podaży m.in. fruktozy nie łatwo skomponować bezpieczne i łatwo przyswajalne soki oraz koktajle fodmap, których głównym składnikiem będą oczywiście owoce. Fruktozę w sporych ilościach możemy znaleźć również w:
- miodzie,
- syropie z agawy,
- świeżych owocach,
- suszonych owocach,
- przetworzonych sokach owocowych,
- ketchupie.
Na szczęście soki owocowe na diecie fodmap oraz zdrowe owocowe koktajle są dozwolone, choć należy pamiętać, że w ograniczonej ilości i to tylko z niektórych składników. Przygotowując domowe soki fodmap niezbędne okażą się wolnoobrotowe wyciskarki do soków, ponieważ tylko one pozwalają uzyskać aksamitny, klarowny sok, który zawiera znacznie więcej witamin i minerałów, niż przy w przypadku zastosowania innych urządzeń. W diecie o niskiej zawartości fodmap znajdziemy takie owoce jak:
- pomarańcze,
- dojrzałe banany,
- melony,
- kiwi,
- winogrona,
- ananasy,
- truskawki,
- maliny,
- borówki czarne,
- maliny.
Podobnie jest oczywiście również z warzywami. Na czas wprowadzania diety warto ograniczyć ich spożycie, jednak niektóre warzywa są dopuszczalne m.in. jako koktajle warzywne na diecie low fodmap. Dozwolone warzywa to:
- ogórki,
- szpinak,
- seler,
- wszystkie rodzaje sałat,
- pomidory,
- kiełki,
- marchewka,
- korzeń pietruszki,
- cukinia,
- dynia piżmowa,
- cukinia,
- zielona fasola.
W tym miejscu warto również dodać, że dieta o niskim fodmap zakłada całkowitą eliminację wszystkich przetworzonych napojów o dużej zawartości cukrów. Dozwolone są jedynie takie płyny jak niesłodzona kawa, czy herbata, a także koktajle warzywne, soki i smoothie owocowe, których bazę stanowić będą wymienionej wyżej składniki bez dodatku cukru. Z podanych powyżej warzyw i owoców można wyczarować zdrowe, a co ważniejsze bezpieczne koktajle fodmap, do których przygotowania wystarczy nam jedynie dobrej jakości blender z kielichem lub wyciskarka.
Picie soków przy SIBO, czy IBS wypływa korzystnie na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu i dostarcza nam cennych witamin i minerałów, dlatego, choć w ograniczonej formie, warto przemycać je do codziennej diety. Oczywiście niezbędna będzie konsultacja ze specjalistą, który podpowie jakie owoce i warzywa na low fodmap, można stosować, a jakich koniecznie należy unikać.
Dieta uboga w cukry i węglowodany wcale nie musi być nudna! Jeśli cierpisz z powodu nawracających dolegliwości wywołanych nieprawidłową pracą jelit, wprowadź wspólnie z lekarzem i dietetykiem zdrowe nawyki w swoje codzienne życie i ciesz się doskonałym samopoczuciem bez zaparć i bólu!