Wyciskarka do soków kontra sokowirówka
Podjąłeś pierwszy krok w kierunku zdrowia – postanowiłeś regularnie pić naturalne soki. Tu pojawia się jednak pytanie – jak pozyskać prawdziwy sok ze wszystkimi jego wartościami odżywczymi? Na rynku dostępne są dwa podstawowe produkty do uzyskania soku – sokowirówki i wyciskarki do soków. Który z tych dwóch produktów wybrać, aby cieszyć się smakiem prawdziwego soku?
Sokowirówka – tańsze i bardziej popularne rozwiązanie
Zaletą sokowirówek jest to, że są tańsze od wyciskarek. Sposób działania tych dwóch urządzeń znacząco się jednak różni. Sokowirówka rozdrabnia wrzucane składniki na gładką masę przy pomocy obracających się z ogromną prędkością ostrz. Następnie poszatkowane składniki poddawane są działaniu siły ośrodkowej, dzięki czemu przez sitko sokowirówki przedostaje się sok.
Duże obroty sokowirówki powodują, że sok ulega utlenieniu, na skutek czego traci wiele ze swoich cennych właściwości. Pozyskany z sokowirówki sok należy natychmiast spożyć, gdyż szybko się psuje.
Sokowirówki bardzo dobrze radzą sobie z twardymi warzywami i owocami, jak np. marchew, burak, jabłko. Niestety w przypadku zieleniny i owoców jagodowych nie zdają egzaminu. Mocną stroną sokowirówek jest szybkie tempo pracy. W krótkim czasie możemy uzyskać dużą ilość soku. Niestety, w porównaniu z wyciskarką będzie to sok gorszej jakości. Uciążliwy w pracy z sokowirówką jest również hałas, jaki wytwarza. Praca przeciętnej sokowirówki oscyluje wokół 80-95 dB. Dla porównania, wyciskarka Kuvings generuje hałas rzędu 40-50 dB.
Wyciskarka – wyższa jakość soku
Działanie wyciskarek Kuvings opiera się na wbudowanym ślimaku, który uciska składniki i przeciska je przez sitko. Wyciskarka pracuje na mniejszych obrotach niż sokowirówka, dzięki czemu sok jest tłoczony na zimno.
Dzięki tej metodzie wyciśnięty sok zachowuje swoje włókna, w których zawarta jest największa ilość składników odżywczych, podczas gdy wysoka temperatura wytwarzana przez sokowirówkę niszczy większość z nich. Niska temperatura pracy wyciskarek Kuvings i mniejsze tarcie jakie wytwarzają sprawia, że pozyskane z nich soki zachowują cenne enzymy trawienne, witaminy i minerały.
Ważną zaletą soku z wyciskarek, jest to, że dłużej zachowuje przydatność do spożycia. Szczelnie zamknięty może być przechowywany nawet do 48 godzin w lodówce. Wyciskarka pracuje o wiele ciszej niż sokowirówka, co jest przydatne szczególnie osobom, które wstają wcześnie rano i nie chcą budzić domowników, gdy przyrządzają sobie napój.
Polem, na którym wyciskarka bez dwóch zdań prześciga sokowirówkę jest możliwość wyciskania soków z zielonych liści, ziół, traw i owoców jagodowych. Dodatkowym atutem wyciskarki jest też łatwość czyszczenia.
Podsumowując, podstawową, i właściwie jedyną, zaletą sokowirówek jest ich niska cena. Niestety, nie radzą sobie z zieleniną, ani jagodami, czy malinami. Tym, co może wielu zniechęcać do ich zakupu jest też głośna praca i żmudne czyszczenie. Wyciskarki są co prawda droższe od sokowirówek, ale jest to inwestycja która zwraca się w dłuższej perspektywie.